Jak maximalizovat zdraví: Přehled doplňků pro podporu dlouhověkosti

Doplňky stravy v kontextu prodloužení života

V tomto článku si představíme doplňky, které jsou nejčastěji zmiňované v kontextu prodloužení života a srovnáme je s výsledky vědeckého bádání.

 

Péče o naše zdraví je jedním z nejdůležitějších aspektů života.

Ačkoli zdravý životní styl hraje klíčovou roli, mnozí lidé chtějí udělat pro své zdraví maximum a přidávají do svého režimu také doplňky stravy.

Pro srovnání jednotlivých příspěvků by bylo nejjednodušší, kdybychom u každého z nich dokázali říct, o kolik průměrně prodlužuje život. Bohužel takto však vědecké studie nefungují, parametr se kterým často pracují je snížení úmrtnosti. Proto v přehledu níže najdete právě tento údaj (anglicky all-cause mortality), který srovnává o kolik byla nižší úmrtnost u lidí kteří měli měli dostatek dané látky vůči těm, kteří ji měli nedostatek.

Omega-3 mastné kyseliny a souvislost s prodlužováním života

Omega-3 mastné kyseliny jsou spojovány zejména se zdravím srdce a cév, mají však pozitivní vliv i na fungování mozku a snižování chronických zánětů. Studie z roku 2022 [1]  ukázala, že dostatek těchto kyselin snižuje riziko úmrtí až o 34%.

Omega-3 mastné kyseliny se nacházejí zejména v rybách. V typickém jídelníčku však není těchto kyselin dostatek, a proto se doporučuje jejich doplnění pomocí doplňku stravy.

omega

mceclip1-2_optimized

Vitamín D a jak souvisí s prodloužením života

Vitamín D je důležitý pro zdraví kostí a vstřebávání vápníku, je rovněž spojován s imunitním systémem a prevencí zhoubných nádorů. Studie na rozsáhlém vzorku 307000 lidí z roku 2022 [2] ukazuje, že lidé s nedostatečnou úrovní vitamínu D mají o 25% vyšší úmrtnost. Zároveň je však v případě vitamínu D možné i předávkování. 

Vitamin D je zastoupen v rybách a rybím tuku, mléce a mléčných výrobcích, vaječném žloutku, játrech a v masu obecně. Vitamin D umí tělo rovněž vyrobit samo, a to při opalování. Část populace však má vitaminu D nedostatek, a proto může být jeho doplňování užitečné, zejména v zimních měsících.

Vitamín K a jak může prodloužit život

Po dlouhou dobu byl vitamín K považován za důležitý pro správnou srážlivost krve. Teprve začátkem 21. století byly objeveny jeho další funkce - dostatek vitaminu K je důležitý pro správné ukládání vápníku v kostech a naopak zpomaluje usazování vápníku v cévách. Studie z roku 2014 [3] uvádí, že dostatečná hladina vitamínu K může snížit úmrtnost až o 36%.

Na vitamin K jsou bohaté zejména zelené druhy zeleniny, jako je například špenát, brokolice či kapusta. Značné množství vitaminu K se nachází také v ovoci, mléce a mléčných výrobcích, mase, vejcích a obilovinách. Předpokládá se, že ve vyvážené stravě je dostatek tohoto vitamínu. Negativní efekty při předávkování vitamínem K nejsou zaznamenány.

mceclip1_optimized

 

Magnésium aneb i hořčík by mohl prodloužit život

Zvýšení úrovně magnézia (česky hořčíku) má velmi podobné účinky jako kalorická restrikce - zamezuje určitému typu poškození DNA, čímž zpomaluje proces stárnutí. Magnesium je důležité zejména pro prevenci kardiovaskulárních chorob. Studie [4] došla k závěru, že nízká úroveň magnesia vede ke 23% zvýšené úmrtnosti.

Nejčastějším zdrojem magnézia v potravě jsou ořechy, nemleté cereálie, fíky, tmavá listová zelenina, minerální vody, semínka, tmavá čokoláda, kakao. Cca 50-60% obyvatel nemá dostatečný příjem magnesia.

MAGNESIUM

NMN v kontextu prodlužování života

NMN je velmi nadějná látka, která však zatím byla testována zejména na zvířatech - například u myší vedla k prodloužení věku dožití o 29% [5]. NMN zvyšuje v těle úroveň NAD+, mezi jehož efekty patří potlačení nárůstu hmotnosti související s věkem, zvýšení pocitu energie, zlepšení citlivosti na inzulín, zlepšení funkce očí a zpomalení degradace DNA související s věkem.

Výzkumy na lidech probíhají, dokonce je v současnosti ve Spojených Státech prodej této látky omezen kvůli tomu, že farmaceutické společnosti usilují o její registraci jakožto léku. 

NMN se přirozeně vyskytuje v avokádu, brokolici, zelí a dalších potravinách, avšak pro příjem adekvátního množství by bylo potřeba sníst např. 70 kg avokáda. Pro dosažení relevantních účinků je potřeba přijímat NMN ve formě potravinových doplňků. Úroveň NAD+ v těle klesá s věkem, a proto se NMN nepodává u lidí mladších 30 let.

Alternativou k NMN je látka označovaná jako NR - jejich působení je velmi podobné a mezi vědci není jasné doporučení kterou z nich užívat. Avšak s NMN se setkáte mnohem častěji než s NR.

pouzit-NMN

Mohou antioxidanty prodloužit život?

Antioxidanty jsou látky, které chrání naše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály. Ve vědeckých studiích se zatím nepodařilo prokázat vliv konzumace antioxidantů na zvýšení věku dožití.

Do této skupiny doplňků patří:

Resveratol

Zaslouží si samostatný odstavec. Jeho podávání vedlo k prodloužení života o 70% u kvasinek [6]. V případě myší však výsledky už nejsou jednoznačné a u lidí se prodloužení života nepotvrdilo. Zároveň však byly řadou studií potvrzené pozitivní výsledky pro lidí trpící cukrovkou a obezitou, a taktéž bylo potvrzeno zlepšení kognitivních schopností a zpomalení neurodegenerativních procesů. 

Resveratol se vyskytuje v červeném víně a oříšcích, avšak ve velmi malých množstvích které nejsou pro projev jeho účinků dostatečné.

 

Vitamín E

Největší efekt má vitamín E v prostředí, kde se vyskytuje mnoho volných radikálů (kouření, znečištěný vzduch či opalování na sluníčku). Výsledky kolem zvýšení věku dožití pro obecnou populaci nejsou velmi průkazné.

Vitamín E se vyskytuje v oříšcích, semínkách a v dalších druzích ovoce a zeleniny. Nedostatek vitamínu E bývá pozorován velmi vzácně a zpravidla souvisí s poruchami vstřebávání tuků.

mceclip4_optimized

Jak začít s doplňky stravy

Pokud chcete začít s doplňky stravy pro podporu své dlouhověkosti, doporučujeme začít postupně. Vyberte si oblast, na kterou se chcete zaměřit, a začněte s jedním přípravkem.

Díky tomu můžete vysledovat zda a jak na vás působí, a podle toho se rozhodnout, zda s ním chcete pokračovat. Nezapomeňte, že doplňky stravy by měly být pouze doplňkem ke zdravému životnímu stylu, který zahrnuje vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu, dostatek spánku a snížení stresu.

Pamatujte také na to, že každý člověk je jedinečný a může mít odlišné potřeby. Je vždy nejlepší konzultovat své potřeby s odborníkem na výživu nebo lékařem před zahájením jakýchkoli nových doplňků stravy, zejména pokud máte zdravotní potíže nebo užíváte léky.

V neposlední řadě berte v potaz, že znalosti medicíny se v poslední době vyvíjejí velmi rychle, a ne vše co platilo před pár lety platí i nyní. Naše stránky jsou pravidelně aktualizovány podle nejnovějších vědeckých výsledků.

Příroda nabízí mnoho zdrojů, které mohou podpořit naše zdraví a dlouhověkost. S kombinací zdravého životního stylu a vhodných doplňků stravy můžete pro své zdraví a kvalitu života udělat maximum.

Doplňky stravy pro vaše zdraví nakoupíte v našem e-shopu zde.

doplňky stravy

 

  1. Harris WS, Tintle NL, Etherton MR, et al. Erythrocyte long-chain omega-3 fatty acid levels are inversely associated with mortality and with incident cardiovascular disease: The Framingham Heart Study. J Clin Lipidol. 2018 May - Jun;12(3):718-27 e6.
  2. Sutherland JP, Zhou A, Hyppönen E. Vitamin D Deficiency Increases Mortality Risk in the UK Biobank: A Nonlinear Mendelian Randomization Study. Annals of Internal Medicine. 2022 Oct 25.
  3. Juanola-Falgarona M, Salas-Salvado J, Martinez-Gonzalez MA, et al. Dietary Intake of Vitamin K Is Inversely Associated with Mortality Risk.  J Nutr. 2014 May;144(5):743-50.
  4. C. Adamopoulos, et al., “Low Serum Magnesium and Cardiovascular Mortality in Chronic Heart Failure: A Propensity-Matched Study,” Int. J. Cardiol. 136 (3), 270–277 (2009).
  5. Harshani Nadeeshani, et al.,”Nicotinamide mononucleotide (NMN) as an anti-aging health product – Promises and safety concerns”, Journal of Advanced Research, Volume 37, March 2022, Pages 267-278
  6. K. T. Howitz et al., “Small molecule activators of sirtuins extend Saccharomyces cerevisiae lifespan,” Nature, vol. 425, no. 6954, pp. 191–196, 2003